ŞARAPHANE

Kuzeyinde Urla ve İzmir Körfezi, güneyinde Sığacık Körfezi ile iki denizin tam ortasında bulunan şaraphanemiz eskiden Hebiller Köyü bugün Hebiller Mevki olarak bilinen bir tarafı orman bir tarafı ova olan bir noktada konumlanmıştır. Yazların sıcak ve kurak geçtiği bölgemizde Marika Boğazı’nın sert rüzgarının etkisiyle yazları serin geçiriyor kışları ise Ege’nin yağmurlu ve ılıman havasını yaşıyoruz.

 
IMG_2564.JPG

ÜRETİM

2019 yılında temelini attığımız şaraphanemizin tasarım ve inşasında bulunduğumuz coğrafyaya saygılı ve uyumlu olmayı önceliklendirdik (0’ın mümkün olmadığının bilincinde). Binanın konumunu belirlerken çevresinde bulunan asırlık zeytin ağaçlarına uyumlandık. Sadece bağ değil, zeytin de bu coğrafyanın önemli bir parçasıdır. Üretim alanı ve mahzenimizi tasarlarken asgari müdahale prensibiyle doğal iklimlendirmeden faydalanmak için yer altında konumlandırdık. Üretim aşamasında da üzümü en az müdahaleyle işlenmesini sağlayan yer çekimi (‘gravite’) yöntemini kullanmamıza olanak verecek şekilde tasarım yapıldı.

 
IMG_5528.jpg

BAĞLAR

Analizler ve danışmanlık görüşlerinin ardından 2018 yılında şaraphanemizin çevresine başlangıç olarak kendimizin yönetebileceği 10 dekarlık bir alana Syrah ve Grenache çeşitlerini diktik. Ekolojik bağcılık uygulamaları ile sorumlu ve sürdürülebilir tarım vazgeçilmez prensibimiz. 1,1x2,2 metre sıklıkta diktiğimiz bağlarımızda dikey terbiye sistemi kurduk.

Ayrıca aynı arazide 2003 yılında ailemizin diktiği bakımsız kalmış bağları da geri kazanmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

Şaraphanenin çevresindeki bağlara ek olarak, üzüm yetiştiricileri ile birlikte çalışarak özel parsellerden üzüm tedarik ediyoruz. Bilgi paylaşımının ve birlikte çalışmanın bağcılığın gelişmesindeki önemine inanıyoruz.

image0.jpeg
 

TADIM VE KONAKLAMA

Üretimin üst katında, bağları panaromik gören bir tadım salonumuz ve terasımız bulunmakta. Şaraphanemizde geçirdiği zamanın tadına doyamayan misafirlerimiz için iki misafir odamızı da önümüzdeki aylarda hizmete açmış olacağız. Sizi unutamayacağınız bir deneyim ve gün batımı keyfi için bekliyoruz.

Tüm duyularınıza hitap edecek bir deneyim için misafirimiz olun